Nové - Cvičení na pěnových válcích - zase od září

13.11.2018 10:32

Cvičení na pěnových válcích - ROLLER CORE TRAINING - začínají ve středu 11.4.2018, je nutné se předem nahlásit. 

Roller je skvělá masážní pomůcka – pěnový válec rozmasíruje svaly, uvolní fascie a můžete se s ním dokonale protáhnout. Roller ale také můžete využít při posilování. Díky svému tvaru je to totiž skvělá balanční pomůcka. 

Válec je poměrně nová cvičební pomůcka, jedná se o 90centimetrový pevný pěnový válec o průměru 15 centimetrů. Tvoří ho polyuretanová hmota, která způsobuje, že drží tvar při jakémkoli tlaku a cvičební pozici. Neobjeví se tu tak žádná protlačená místa. Je znám především jako jeden z nejúčinnějších nástrojů při cvičení pilates či jógy. Působí především na hluboký stabilizační systém, navíc také aktivuje svaly kolem páteře, při cvičení s ním se tak naučíte udržovat rovnováhu novým způsobem. Výsledkem používání této pomůcky bude vytvarované, vyvážené tělo se správným postojem a efektivním pohybem. To díky zapojení hluboko uložených zádových a břišních svalů, které pokud pracují v harmonii, stabilizují páteř. Zároveň je foamroller pomůcka masážní, která si poradí s vašimi zatuhlými svaly. Tak podporuje i činnost lymfatického systému.

Jak to funguje

Cvičení na pěnovém válci, využívá hluboké komprese, pomocí uvolnit svalové ztuhlosti, zkrácenosti, tzv. svalových uzlů, které se vyvíjejí v průběhu času. Používáním válce roztahujete především fascie. Fascie jsou často zaměňovány se svalem, to je však omyl. Svaly a svalová vlákna jsou obalena fasciemi tak, jako je dužnina pomeranče obalena pórovitou stěnou. Fasciální tkáň má však při hojení zranění, tedy narušení svalové tkáně, tendenci ke zhušťování a zkracování. Samotným klasickým protahováním bez přípravy a uvolněním fascii však děláte jalovou práci, která nebude mít toužebný účinek. Fascie sval znovu stáhnou do původní délky. Práce s válcem vám pomůže ke správné rehabilitaci, přípravě na trénink, regeneraci a především návratu svalu do původní délky. Flexibilita, mobilita a regenerace je podstatná součást funkčního tréninku, který potřebujete k větší efektivitě vašeho tréninku.

Technika

Pěnový válec se používá na všechny hlavní svalové skupiny. Pěnové válce dokážou propracovat každou oblast individuálně, jako jsou zadní strana nohou či dolní části zad atd.Tlak používejte tak velký, jak ho dokážete bezpečně tolerovat a dávejte vždy pozor na stabilizaci páteře a správné dýchání. Vaše svalová tkáň si začne zvykat na tento nový pocitu a vy budete postupně více a více ochotni přijmout silnější formu masáže či budete moci přejít na náročnější alternativu.

Výhody

Komprese relaxuje vaši nervovou soustavu, uvolňuje svaly, zvyšuje průtok krve, a pomáhá tělu se zotavit. Jinými slovy, pěnovým válcem dokážete zmírnit bolestivost a vaše svaly budou pružnější a budou lépe regenerovat.