ŠKOLENÍ JIN JOGY

26. - 28. 1. 2024
 

Absolvovala jsem školení JIN JOGY s Veronikou Carmanovou v jejím studiu Karma Yoga Praha. Bylo to velmi intenzivní, poučné, získala jsem spoustu dalších informací, vědomostí a zkušeností. Jóga je opravdu nekonečná cesta .....   Veroniko, moc Ti děkuji :-)

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 

WORKSHOP PRANA VASHYA JOGY

MEZINÁRODNÍ WORKSHOP

PRANA VASHYA YOGA V PRAZE
VEDL ZAKLADATEL SYSTÉMU

YOGACHARIA VINAY KUMAR

Dny od pátku 21.4. do neděle 23.4.2023 byly absolutně naplněné jogou. Děkuji učiteli jogy Vinay Kumarovi a Katce Novákové.

 

Moje jógová cesta pokračuje dál... 

Absolvovala jsem školení I.stupně Usuiho metody přírodního léčení REIKI 1

Úspěsně jsem absolvovala školu jógy v Praze, udělala testy, složila zkoušky, napsala seminární práci a nakonec obdržela certifikát. Vesmír to tak chtěl a nyní jsem

Instruktor jógy -Trenér II. třídy se specializací Hatha Jóga

 

Jóga je jen jedna, ale nabízí se v četných variantách. Někteří najdou zalíbení v té či oné formě praxe, jiným zkrátka nesedne a budou hledat dál. Protože jóga, jako sám život, je plná hledání, nacházení a objevování.

Na začátku je hodně všeho nového, nadšení a zvědavost. Postupem času dochází k určitému zklidnění a stabilizaci, kdy si člověk začíná uvědomovat, že inklinuje k tomu či onomu, že v józe začíná nacházet „to své“, že začíná zjišťovat, proč a v čem mu jóga dělá dobře.

Současně s tím může přijít zastavení se a pátrání v sobě samém, hledání příčiny toho, proč se józe vlastně věnujeme. Důležitá je totiž i sama forma a podoba praxe, kterou si zvolíme. Vše je v pohybu, jógová praxe nestagnuje, stejně jako život. Praxe sama o sobě se pořád mění, protože i my sami se pořád měníme.

Praxí nemusí být jen cvičení na podložce. Praxí je i rozhovor sama se sebou, kdy sami sobě odpovídáme otevřeně a pravdivě. Takové praxe bývají ty z nejtěžších. Nevyhýbejme se jim. Nevyhýbejme se sami sobě. Jednejme tak, abychom byli šťastní a spokojení a nenechme se nikým a ničím omezovat ani svazovat, především pak ne sami sebou. Buďme otevření, přijímejme, co život přináší. A buďme za to vděční.

Jóga - Móda

Mnoho z vás, kteří jogu dosud necvičili, se o ni v tuto dobu možná začíná zajímat. Je to přirozené, protože joga je velmi celostní a velmi funkční systém. Joga ozdravuje tělo, výrazně zpomaluje projevy stárnutí a tím zvyšuje kvalitu života. Pokud totiž postupující věk nedokážeme přijmout, přináší nám neštěstí, ale když vidíme v dynamice a rytmu krásu, je pro nás každý okanžik příjemné dobrodružství a cenná zkušenost. A naopak pokud jsme zbrklí a výbušní, což také nese věk, ale tentokrát mladý, je joga právě tím, kdo nás učí vnímat sebe samé, porozumět si a vyznat se v sobě. Z toho vyplývá, že joga není pro věkem omezené klienty, ale jogovat mohou prakticky všichni zdraví jedinci. Joga nám pomáhá tolerovat, milovat sebe samé, léčit disbalance, přijímat změnu, radovat se z ní a obdivovat kouzlo života...

 

Pozdrav slunci SURYA NAMASKAR

Tadásana - pozice hory - nádech.

Uttanásana - hluboký předklon - výdech. Položíme si dlaně vedle chodidel. Hrudníkem přibližujeme ke stehnům a hlavu ke kolenům pomocí břišních svalů. Začátečníci mohou mít pokrčená kolena.

Urdhva mukha uttanásana - rovný předklon - nádech. Vyrovnáme záda, špičky prstů zůstávají na zemi a zvedneme jen hrudník. 

Chaturanga dandásana - vysoký klik - výdech. Odkročíme si postupně pravou, levou nohou vzad (pokročilí mohou přes skok) do pozice vysokého kliku. Dlaně by měly být pod rameny, chodidla na šířku boků a tělo vyrovnané do jedné linie. 

Urdhva mukha švanásana - pes hlavou vrzhůru - nádech. Odtlačíme se od dlaní, otevřeme hrudník, jsme na nártech. Nezapomínáme na stažené svěrače, zpevněné centrum těla.

Adhó mukha svanásana - pes hlavou dolů - výdech. Tělo by mělo tvořit písmeno A. Vytlačíme pánev co nejvíce vzhůru. Dlaně na šířku ramen, prsty roztažené do vějíře. Pohled směřuje na stehna. Vyrovnáme záda a snažíme se zatlačit do stehen a přiblížit paty k podložce (začátečníci mohou opět nechat pokrčená kolena).

Urdhva mukha uttanásana - rovný předklon - nádech (viz. bod 3).

Uttanásana - hluboký předklon - výdech (viz. bod 2).

Tadásana - pozice hory - nádech. Přes rovná záda (můžeme s pokrčenými koleny) se zvedáme do pozice hory (viz. bod 1), spojíme dlaně nad hlavou a s výdechem klesají dlaně před hrudník.

 
 
 

Co je NAMASTÉ

Gesto Namasté představuje víru, že uvnitř každého z nás je „boží jiskra“, která je uložená v oblasti čakry srdce. Gesto je uznání jedné duše duši druhé.

„Nama“ znamená poklonit se, „as“ znamená já a „te“ tobě. V doslovném překladu tedy asi „já se klaním tobě.“

Duchovní symbol - spojení rukou před hrudníkem. Gesto respektu, pozdravu, modlitby, které je často doprovázeno slovním "namaste" (namaskára mudra). V Indii gesto samo o sobě znamená Namasté, a proto není nutné při tomto úklonu nic vyslovovat.

Při provádění Namasté umístíme spojené ruce na úroveň srdeční čakry blízko očí a skloníme hlavu. Toto gesto můžeme také provést tak, že spojené ruce umístíme v oblasti „třetího oka“, skloníme hlavu a poté posuneme spojené ruce k srdci. Toto je obzvláště hluboká forma respektu. Člověk může provádět Namasté sám jako meditační techniku.

Tímto gestem většinou začínají moje lekce - je to projev vděčnosti a respektu vůči vám studentům a také vůči mým učitelům. Snažíme se tak propojit svoji energii. A pozdravem namasté se s poděkováním všem navzájem, i našim blízkým, na lekcích loučíme.

 

Letní škola Prana Vashya yogy

22.7 - 26.7.2019

Strávila jsem týden v letní škole Prana Vashya yogy u Katky Novákové. Byl to kouzelný a vzácný čas společného sdílení a také objevování obrovského potenciálu vlastního těla, dechu, mysli, objevování nových prostorů uvnitř nás samých. Posunula jsem se na své nekončící cestě jógy zase někam dál.... Děkuji Kačenko :-)
 
Prana Vashya yoga je jedinečný systém jógy, který vytvořil a učí Yogacharia Vinay Kumar v jihoindickém Mysore.
Koncept tohoto systému je unikátní    VINYÁSOU V POZICI (vinyása - propojení dechu a pohybu) ... kde naše tělo i hlava pochopí, jak jsou pozice tvořeny, jak v pozicích pracovat. Pomáhá uvědomit si  propojení dechu a dechových svalů se svaly pohybového aparátu, nervovým systémem a myslí. I náročné pozice jsou pak tvořeny s lehkostí dechu :-), ten oživuje a zvědomuje každý jednotlivý sval v těle a dává jasně pocítit, jak naše tělo pracuje a jak kvalita dechu určuje kvalitu pozice a všech dalších úrovní člověka.
.. klidný hluboký dech odstraňuje tvrdost a ztuhlost těla a dělá ho jemné a pružné..odvádí nás od usilovnosti a lpění na pozici.

S čím jsem se seznámila
- se sestavou Prana Vashya yogy - dynamickým a poměrně fyzicky náročným cvičením, které je provázeno klidnou pranajámou a stává se tak  klidné, vzdušné,  pozorné.
- s Pranajámou - dechovou technikou, tento koncept pranajámy  pracuje s energetikou organizmu a meditační pozorností, zvyšuje dechovou kapacitu a učí nás oddělenost dechových svalů od svalů pohybového aparátu... tedy oddělenost pohybu těla od pohybu mysli.
Záklony - důležitý moment pro zdraví páteře, hrdníku a ramen. Uvolníme páteř do záklonů a naučíme se principy záklonových pozic.."nádech je klíčem"

 

Prana Vashya Yoga

Zpevňuje a ozdravuje celé tělo, přináší velkou flexibilitu kloubů a páteře. Ovlivňuje nervový systém použitím hlubokého dechu. Je to série jógových pozic, vhodná pro zdravé mírně pokročilé a pokročilé jogíny.

V jednotlivých ásánách zůstáváme cca po dobu pěti dechů. Mezi jednotlivými pozicemi se pak plynule přechází, přičemž hlavní důraz je kladen na soulad mezi pohybem a dechem. Plynulost cvičení napomáhá k udržení pozornosti, která je nasměrována „dovnitř“. Od začátku cvičení do jeho konce nám dech slouží jako kotva, která nás drží v přítomném okamžiku. Vzhledem ke své dynamičnosti může být Prana Vashya Yoga, hlavně zpočátku, docela náročným cvičením. Ovšem vynaložená námaha se poměrně rychle vyplatí. Svaly se nejen protahují, ale zároveň i přirozeně posilují, a to především ty svalové skupiny, které jsou pro bezbolestný život potřeba nejvíce. Je výrazně ovlivňována i kardiovaskulární soustava, dochází ke zvýšenému prokrvení ostatních orgánů a tím pádem i odvodu odpadních látek z organismu.  

 

PAMPELIŠKA - POKLAD V KUCHYNI

Můžeme sbírat mladé zelené lístky. Buď je můžeme jíst jako skvělý salát či polévku. 

Listy pampelišky jsou doslova nabité vitamíny 

a dalšími cennými látkami. A umí pročistit játra, což je základem jarní očisty.

Můžeme zužitkovat každou část smetánky lékařské: 

kořeny na chutnou kávu, 

listy do nejrůznějších pokrmů, 

květy jako základní surovinu pro sirup, víno, limonádu nebo do salátů a polévek. 

Receptů pro pampelišku existuje nespočet, tak si ji každý den můžeme dát hned na několik 

způsobů, ale vždy zdravě.

Najdeme v ní řadu vitamínů A, B2, C a D, minerály a stopové prvky (sodík, draslík, mangan, křemík, 

síru či fosfor) 

a spoustu dalších cenných látek jako jsou hořčiny (taraxin, taraxasterin a laktupikrin), 

třísloviny, fruktózu, fytosteroly, sliz, aminokyseliny či inulin.

Právě pro obsah inulinu se doporučuje používat čaj při cukrovce a čerstvé listy ve formě salátu 

při chorobách látkové výměny.

 

HORMONÁLNÍ JOGOVÁ TERAPIE

Absolvovala jsem kurz hormonální jógové terapie podle Dinah Rodrigues. Je to taková přírodní léčba vlastního těla – sestava cviků vycházejících z hatha jógy, kundalini jógy a tibetských technik práce s energií a dechem. Hormonální jógová terapie podpoří váš celkový zdravotní stav, zvýší pružnost vašeho těla, pohyblivost kloubů, posílí plíce, detoxikuje organismus, zvýší metaboli0smus, vylepší tvar postavy i stav pleti, zvýší imunitu a napomůže omlazení těla i mysli.

Naučila jsem se sestavu po sobě jdoucích cviků - ásan, které zvládnou opravdu všichni. Tato sestava je na 30 minut a v nejlepším případě byste ji měli cvičit každý den. Těím se, až vám budu moci na nějakém víkendu předat svoje zkušenosti.

 
 

Všichni by si měli vážit toho, že:

* si mohou předávat zkušenosti a vzpomínky
* spolu tráví příjemné chvíle
* si dávají pocit jistoty a sounáležitosti
* tu jsou jeden pro druhého
* jsou pro sebe navzájem obohacením
 

Lekce Cvičení na pěnových válcích

začínáme míčkováním. Co je to? Je to metoda, při které si míčkem masírujeme plosku nohy. Při míčkování, které se měkkými míčky provádí mimo jiné v rehabilitaci, dochází k protahování a relaxaci svalů, které mají tendenci ke zkracování. Aplikuje se v terapii špatného držení těla, při léčbě poúrazových stavů jako jsou bolestivé jizvy, otoky a bolestivé klouby. Možná si neuvědomujete, že stavba těla se odvíjí od plosky nohy. Chůze se špatným postavením chodidla může být bolestivá a bolest pak postupuje do zad, šíje a hlavy. Pak si různě ulevujeme a hrbíme se a tím se držení těla zase zhoršuje. Metodou míčkování lze prohřívat a prokrvovat svaly ztuhlé dlouhodobým přetěžováním a přispět tak ke správnému držení těla. Pravidelné míčkování příznivě ovlivňuje tvarování jak příčné tak podélné klenby nohy. Dochází k aktivaci krátkých svalů na chodidlech a k posílení celé klenby.  Technika míčkování využívá komprese akupunkturních a akupresurních bodů. Je založena na teorii, že komprese tkání je vystřídána jejich relaxací. Podobně působí na celé tělo i pěnový válec. Ve výsledném efektu jsou ze svalů odplavovány zplodiny metabolismu a svaly se stávají pružnější, což po nějaké době s sebou přináší úlevu od bolesti. Zajímavá je také tlaková míčková masáž pooperačních jizev, kde lze předcházet jejich zbytnění. Jizva po míčkování měkkým míčkem zůstává pružná, měkká a celkově se lépe hojí. Míčkování je tedy rozhodně dobré doporučit. 

 



Ve dnech 24. 3. - 25. 3. 2018 o víkendu :-) jsem absolvovala školení DVOUDENNÍ WORKSHOP JÓGA A ZDRAVÁ ZÁDA. Bylo to pro mne neuvěřitelně přínosné a obohacující. V sobotu ráno jsem si ještě říkala, že bych raději byla venku, než zavřená v tělocvičně, když bude tak krásně :-(.  Nakonec jsem byla překvapená, že už sobotní půlka semináře končí. A neděle byla snad ještě zajímavější... nejnovější poznatky v oblasti rehabilitace, jógy, funkčního cvičení. Velký důraz je kladen na zvládnutí efektivního zapojení středu těla (hlubokého stabilizačního svalového systému páteře), techniku správného dýchání a jeho rozvoj pro zlepšení zdraví a nápravu nevhodných pohybových stereotypů. Velmi zajímavá byla vývojová kyneziologie v přenosu do jógových ásán a zdravý jógový pohyb. Jak je důležité - vlastně nejvíc správné postavení těla a dýchání...              Děkuji Lenko :-)

Buďte v pohodě v józe...

Je snadné to v ásanách přehnat. A příliš mnoho dobrých věcí se může změnit ve špatnou věc. Zde je 5 signálů, značících, že to s ásanami přeháníte.

1. Jen ztěží si uvědomujete svůj dech
Dovolte mi povědět vám příběh o stoji na hlavě. O pozici, se kterou jsem se dlouho potýkala. Vždy jsem se obávala, že spadnu, ale rozhodla jsem se, že tuhle pozici zvládnu.

Na jedné z lekcí mi instruktor jednu ruku položil na záda a řekl: „Dýchej!“ Držela jsem svůj dech. Všechna pozornost totiž před tím směřovala k mému strachu z pádu a k mému rozhodnutí dostat se do pozice.

Naučte se přesměrovat svou pozornost ze zvládnutí pozice na svůj dech. Kdykoliv se mysl nechá unést, vraťte ji zpět na dech. Když je vaše pozornost zaměřená na dech, vaše tělo bude přirozeně následovat rytmus, který je pro vás přirozený. Kontrolujte svůj dech a on vás do pozice povede.

2. Řešíte, jak vypadáte
Jak hluboko se zakloním v pozici velblouda? Jak dobře vypadám v tomhle jógovém oblečení? Vsadím se, že v téhle pozici působím super flexibilně. Určitě by nikdo nevěřil, že právě teď balancuji jen na hlavě. Byla by z toho dobrá fotka?

Nechte své ego za dveřmi! Když se staneme posedlými tím, jak vypadáme, zapomeneme naslouchat svému tělu. Často to dopadne tak, že jdeme v pozici příliš daleko, jen abychom se pak na lekci nebo jinde mohli pochlubit. Pokud je tohle i váš případ, zavřete oči a nasměrujte svou pozornost dovnitř.

3. Snažíte se předehnat svého souseda
Pro mnoho z nás jde o téměř instinktivní záležitost – být nejlepší nebo alespoň lepší. Na lekci je však důležité nebrat cvičení jako soutěž. Starejte se o svou vlastní podložku!

Pamatujte, že každý získá z ásan něco jiného. Každý bude v ásaně vypadat úplně jinak, jde o jedinečný výsledek pramenící z principů ásany. Zavřete oči a buďte sami se sebou. Místo, abyste řešili, jak budete vypadat nebo jestli je váš záklon hlubší, než záklon vašeho souseda, myslete na to, jak se v/díky ásaně cítíte.

4. Podceňujete odpočinkové pozice
Pozice dítěte? Tsss. Šavásana? Pche. Doufám, že tohle není i váš názor na zklidňující ásany.

Často se do takového nastavení dostáváme, protože chceme co největší fyzický posun v co nejkratším čase. Takže se ženeme přes hranice. Ale odpočinek je stejně tak důležitý jako aktivity. Jóga je o hledání vyváženosti. Kompromis mezi vysokou a nízkou intenzitou. Jin a jang. Práce a odpočinek. Ve chvílích odpočinku přichází tolik skvělých věcí. Svaly regenerují mysl se čistí.

5. Jste rozptylování fyzickým růstem.
Přemýšlíte nad tím, kolik kalorií spálíte? Jste naštvaní, že je právě lehká lekce a neděláme tolik čaturang jako minule?

Všichni chceme vypadat a cítit se dobře. A jóga je skvělým životním stylem, který nám pomáhá těchto cílů dosáhnout. Při jógové lekci můžete spálit a spálíte kalorie. Můžete posílit svaly a posílíte je, zlepšíte flexibilitu a rovnováhu. Ale výsledek by neměl být tím, na co zaměřujete při cvičení svou pozornost.

Jógové cvičení je cvičení. Vyžaduje trpělivost. Žijte a dýchejte v každém okamžiku pro to, čím toto cvičení je. Část cesty. Dýchejte a vnímejte jak se cítíme, vždy a všude...

 

 

Týden s jogou na Rabu

Slunce mi dodává energii a hlavně “jako asi každá žena” jsem pořád zmrzlá. A letošní cvičení jogy u moře mi dodalo novou energii určitě na celý rok :-))) Ráno jsme v 7:00 hodin posílali pozdrav slunci a pak za hodinku a půl po pěkném protažení a rozcvičení celého těla jsme šli snídat. A navečer jsme se opět po celodením lenošení a odpočívání na prohřátých kamenech protáhli před večeří hodinovým cvičením. Nastartovali jsme se každodenním cvičením a tělo začalo pracovat... Kdo nevyzkoušel, neuvěří, že není problém ráno vstát a začít den čerpáním energie z vycházejícího slunce. 
Tak příště s námi :-))))
PS: Irynko, díky za krásnou fotku.
 
 

Jóga je ideální cvičení na léto

V létě má většina z nás trochu problém donutit se cvičit. Nikam dobnitř na cvičení se nám nechce, komu by se v tom vedru chtělo… Pokud se i v létě chcete ale udržet v kondici, vyzkoušejte jógu. Její výsledky jsou spatříte velmi rychle a přitom se nezapotíte.

Vědecké studie prokázaly, že po několika lekcích na sobě lidé cvičící jógu začnou pozorovat pozitivní změny. Tímto druhem cvičení totiž velice rychle zvednete metabolismus a přitom se udržuje hladina cukru v krvi. Jóga má okamžitý pozitivní vliv na genovou expresi imunitních buněk, což v laickém překladu znamená, že se posíluje obranyschopnost těla a zlepšuje se celkový zdravotní stav.

Nejvíce lidí začne s jógou však z toho důvodu, že je bolí záda. „Cvičení jógy přináší úlevu od bolesti. Pravidelné a správné provádění ásán změní vadné držení těla, které může být  jednou z mnoha příčin zdravotních problémů.

SMRK A JEHO LÉČIVÉ ÚČINKY 

Mladé smrkové výhonky obsahují velké množství vitaminu C, jenž odvádí z těla toxiny a posiluje imunitu. Mladé smrkové výhonky a šišky sbíráme v dubnu až květnu.

Čaj ze smrkového jehličí léčí záněty dásní. 

Smrkové větvičky a šišky se užívají též při léčebných koupelích - pomáhají při katarech dýchacích cest, bolestech kloubů a končetin, poruchách prokrvení, nervozitě, nespavosti a celkové vyčerpanosti. 

V aromaterapii má široké využití silice ze smrkového jehličí - aplikuje se formou inhalací, koupelí a masáží. Při revmatismu, vyčerpanosti a onemocněních dýchacích cest lze tento siličný olej užívat rovněž vnitřně, avšak výhradně ředěný, například medem, smetanou, vlažným čajem nebo vodou.

Předávkování siličným olejem ze smrkového jehličí může vyvolat alergickou reakci, bolesti hlavy, zvracení, a dokonce závažné poškození centrální nervové soustavy!

Smrkový med
Mladé smrkové či jedlové výhonky nasypeme do sklenice, zalijeme vodou a necháme 4 dny stát na slunci. Pak tekutinu přelijeme do hrnce, přidáme listy lesních či zahradních jahod a na mírném ohni vaříme asi 20 minut. Nakonec scedíme, smícháme v poměru 1:1 s cukrem a vaříme do zhoustnutí. Plníme do sklenic a ihned uzavřeme. Jíme několik čajových lžiček denně. Smrkový med usnadňuje vykašlávání při silném kašli, kataru hltanu, bronchitidě a chřipce. Obzvlášť vhodný je pro děti.

Inhalační odvar z mladých výhonků
Necháme vzkypět 2 až 3 polévkové lžíce sušených větviček v 1l vody a ihned stáhneme z plotny, abychom neznehodnotili siličný olej. Inhalujeme několikrát denně vždy 10 až 15 minut. Odvar pomáhá při astmatu, bronchitidě, onemocnění plic a kataru vedlejších dutin.

Sirup ze smrkových jehliček
V 500 ml vody krátce povaříme 1 kg čerstvých jehliček, odstavíme, zakryjeme a 1 až 2 hodiny vyluhujeme. Přecedíme a doplníme vodou do objemu 1l. Přidáme 1 kg želírovacího cukru, znovu povaříme a plníme do sklenic. Užíváme jako sladidlo, mažeme na chleba, přidáváme do čajů proti kašli a nachlazení. K celkovému posílení organismu se užívá 1 čajová lžička denně.

Čaj ze smrkových jehliček
Zalijeme 10 g sušených jehliček 200 ml studené vody a necháme asi 12 hodin stát. Přivedeme k varu a 10 minut zakryté vyluhujeme. Pijí se 2 šálky denně, čaj je možné osladit medem. Po týdnu léčby týden vynecháme. Čaj pomáhá při kataru dýchacích cest, chrapotu, kašli, revmatismu a nervozitě, lze ho použít i jako močopudný prostředek.

Tinktura ze smrkového jehličí
Smícháme 1 ml siličného oleje ze smrkového jehličí s 5 ml 90% alkoholu. Užíváme až 3x denně po 10 kapkách.

Smrková "voda" Zalijeme 2 díly čerstvých smrkových větviček, 1 díl plodů jalovce a 1 díl květů levandule 70% alkoholem a necháme 3 týdny stát na slunném místě, občas protřepeme. Potom "vodu" scedíme a skladujeme v temnu. Hojí bolesti svalů a kloubů, zmírňuje revma, artritidu a odstraňuje nádory vzniklé městnáním. Smrkovou "vodu" neužíváme vnitřně!

Smrková koupel
Povaříme 1 kg jehličí a mladých šišek v dostatečně velkém množství vody a asi 30 minut vyluhujeme v zakryté nádobě. Po vyluhování slijeme a přidáme do připravené koupele. Užívá se při nervozitě, nespavosti, nachlazení a bolestech svalů a kloubů.

 

Jak správně dýchat, co je plný jógový dech?

 

Dýchání a jóga jsou spojené nádoby. Správné dýchání dokáže pozitivně ovlivnit naší psychiku i řadu tělesných funkcí. Zjednodušeně popsáno lze celý dechový proces rozdělit na dýchání brániční (do břicha) a dýchání hrudní (oblast žeber). 

 

Brániční dýchání

  •    Položte se na záda, nohy pokrčené v kolenou, opřené chodidly o zem.
  •    Jednou rukou se volně dotýkejte horní části břicha, druhou hrudníku, lokty se dotýkají podložky.
  •    Dýchejte tak, aby se horní část břicha s nádechem nadzdvihla a s výdechem klesala.
  •    Pak vneste do dýchání vědomé řízení.
  •    Hrudník nechte pokud možno nehybný. S nádechem břišní stěnu vyklenujte o něco víc než obvykle, s výdechem nechte břicho dlouze,      úplně a plynule klesat.
  •    Dýchání se tak prohloubí zejména ve výdechové fázi zvolní. Břišní dýchání působí zklidňujícím dojmem.

Hrudní dýchání

  •    Zaujměte stejnou polohu jako u bráničního dýchání.
  •    S nádechem rozšiřujte hrudník do stran a rozpínejte ho i ve směru předozadním.
  •    Vydechněte spíš pasivně, prodlouženě a úplně.
  •    Břišní oblast by se neměla pohybovat. Hrudní dýchání působí víc aktivačně.

Nácvik plného jógového dechu

  •    Zaujměte stejnou polohu jako u předchozích cvičení s pokrčenými koleny zahajte úplným výdechem.
  •    Nadechněte do břicha tak, aby se břišní stěna nadzdvihla a dechová vlna přejde plynule v hrudní nádech.
  •    Pak dlouze a plynule vydechněte.
  •    Výdech zakončete stažením svalů v horní části břicha, čímž se zbavíte zbytků vzduchu v plicích.
  •    Dýchejte plynule bez trhavých pohybů. Dech by měl být podstatně hlubší v nádechu a pomalejší ve výdechu než při běžném dýchání.

Plný jógový dech je vhodné později praktikovat vsedě. Může jít o některý z jógových sedů nebo o sed na židli. Důležitější nežli poloha nohou je vzpřímená poloha trupu. Nádech působí aktivačně, výdech uvolňuje.

 

... A ZASE DÝCHÁNÍ ...

Jakmile slyšíme, jak důležité je pro naše zdraví správné dýchání, zhluboka se nadechneme, jako bychom tím mohli napravit všechny chyby z minulosti. Je to ale přesně naopak: Tajemství plnějšího dýchání je totiž ukryto právě ve výdechu.
 

Trojice – dech, držení těla a vnitřní stav

Když si uvědomíme vlastní dech, můžeme jej spojit s držením těla a také jej pozorovat naší myslí. Všechny tři faktory jsou vzájemně propojeny a mohou být vědomě ovlivněny, většinou ale dýcháme automaticky a nevědomě.

Jaké máme zvyky? Zkuste si pro sebe odpovědět na následující otázky:

  • Cítím svůj dech často mělký a pouze na povrchu?
  • Dýchám převážně do horního hrudníku?
  • Dýchám i v klidných situacích častěji než 12–14krát za minutu?
  • Cítím často únavu a nedostatek energie, i když dost spím?

Platí něco z toho i pro vás? Pokud ano, je čas začít se více věnovat dechu a lépe mu porozumět. Dýchání, které je krátké a mělké, ve kterém hodně převažuje nádech a které proudí jen do hrudníku, může v extrémních případech vést k mdlobám. Naštěstí se však můžeme naučit držet tělo při sezení, stání a chůzi tak, aby dýchací svaly byly co nejméně omezené a aby dech mohl proudit také do břicha. Našemu dechu prospěje i větší uvolnění.

Už jenom vědomí dechu nám dává více možností pro všechny fyzické a duševní procesy. Můžeme se například dozvědět, jak nedýchat ve stresových situacích jen povrchově, ale skutečně vydechnout. Všechny tyto aspekty školí Prakrita-pránájáma, což znamená pozorování přirozeného dechu. 

Nádech aktivuje a výdech pročišťuje a uvolňuje

Nádech nám dodává kyslík a energii, aktivuje celý organismus a je procesem naplnění a rozpínání. Výdech je však procesem uvolnění a vyčistění. Odvádí oxid uhličitý a znovu vyprazdňuje celý vnitřek.

Impuls k nádechu a k výdechu reguluje vnitřní fyziologické mechanismy, které automaticky reagují na všechny vnitřní a vnější požadavky. Obvykle nikdy nemusíme přemýšlet o tom, jestli se máme nadechnout, nebo vydechnout. Když úmyslně ovlivníme způsob, jakým náš dech proudí, má to vliv na tyto mechanismy, a tím se vytvoří základ pro změnu i v našem vnitřním stavu.

Nerovnováha mezi přijímáním a vypouštěním

Moderní život obvykle přináší velkou nerovnováhu mezi přijímáním a odevzdáváním. Reklama a média nás neustále zaplavují obrázky a informacemi. Celou dobu je mysl stimulována k aktivitě – přemýšlí, hodnotí, chce nebo odmítá něco. Jsme konfrontováni s přebytkem spotřebního zboží, hodně z nás konzumuje příliš mnoho stimulantů a potravin. Také chceme být neustále aktivní a produktivní, pracovat ještě efektivněji a být lépe organizovaní. To vše ovlivňuje naše dýchací zvyky a není divu, že dýchání často dominuje nádech. Tato nerovnováha mezi přijímáním a vypouštěním působí značné narušení naší energetické rovnováhy, které může být příčinou závažných onemocnění.

Práce s výdechem je základ

„Dýchací cvičení, která zahrnují důraz na výdech a prodloužení výdechu, slouží k tomu, aby se mysl zklidnila,“ překládá T. K. V. Desikachar Pataňdžaliho Jógasútru 1.34. V sutře 2.50 zmiňuje Pataňdžali regulaci výdechu jako první, před nádechem a dýchacími pauzami. Proto tvoří práce s výdechem základ pro všechny další kroky v pránájámě.

Prodloužený výdech následuje často přirozená pauza, ve které dech na chvíli sám od sebe přestane proudit. Během takové pauzy vnímáme vnitřní stav obvykle velmi klidně a zároveň jasně. Jestliže jsme se naučili zůstat nějaký čas ve chvíli oddechu, mohou nám tyto momenty umožnit vnímat jiné vědomí našeho já a otevřít nám bránu k hlubším spirituálním zážitkům.

 

TADÁSANA - Pozice hory

táda - hora, sama - vertikální, vzpřímený, nehybný

  1. Postavte se zpříma s chodidly u sebe, palce nohou by se měly dotýkat, paty mírně od sebe, takže malíkové hrany jsou rovnoběžné. Prsty nohou roztáhněte po podložce.
  2. Zpevněte kolena a vytahujte čéšky vzhůru. Vnitřní kotníky zvedejte nahoru, nenechte zbortit klenbu chodidel. Stahujte boky a táhněte vzhůru svaly na zadní straně stehen. Vnitřní stehna vtáčejte lehce dovnitř. 
  3. Držte volné břicho, ale pevné centrum těla, které tlačí proti bedrům, volné hýžďové svaly, zvednutou hrudní kost (ne spodní žebra), protaženou páteř a vzpřímený krk, přitom hlava je jemně sklopená.
  4. Lopatky tlačte do zad a zároveň rozšiřujte ramena, rozpínejte přední i zadní stranu hrudníku. Ramena nechte také klesat dolů za rukama, které jsou podél těla, dlaně otočené ke stehnům. Nepřenášejte váhu těla na špičky nebo na paty, snažte se ji na chodidlech rozložit rovnoměrně. Vzpomeňte si na tři opěrné body na chodidlech.

Varianta - SAMASTITI

sthiti - klidně stojící, stálý

Chodidla jsou umístěna na šířku pánve nebo spoj spatný. Všechny pozice ve stoji, začínající ze samasthiti, mají širší a stabilnější základnu. Hlava je snížena a ruce jsou spojeny dlaněmi před hrudníkem do namaskára mudry. V této variantě je váha těla vyvažována na polštářcích chodidel.

Varianta - UTTHITA TADÁSANA

uttita - natažený
Je to klasická Tadásana s rukama protaženýma do vzpažení.
 
 
 

ADHÓ MUKHA ŠVANÁSANA - Pes hlavou dolů

  1. Je to pozice písmena A.
  2. Váha je rovnoměrně rozdělena mezi dlaně a chodidla
  3. Hlava je v prodloužení páteře, bedra ani hrudník nepropadají k zemi
  4. Ruce jsou ve vzdálenosti ramen s roztaženými prsty
  5. Nohy jsou ve vzdálenosti kyčelních kloubů
  6. Chodidla tlačíme do země ve třech opěrných bodech
  7. Lokty nevytáčíme ven

 

Nejčastější chyby v této pozici jsou: prolamování ramen a propadnutí hrudníku k zemi, tak se většina váhy dostává nad ruce a jsou přetíženy šíjové svaly. Váha by měla být rozložena na poloviny mezi dlaně a chodidla a proto pokud nedostanete paty na zem, pokrčte si jemně kolena. Nevytáčejte lokty ven, protože pak nemůže dojít ke správné vazbě mezi bederní a hrudní páteří. Také se snažte „zavírat volná žebra“, abyste zamezili možnosti prohloubení bederní lordózy. Nevystrkujte pánev ke stropu, ale snažte se ji mírně sklopit a „prodloužit“ bederní část páteře. A nevytáčejte nohy na malíkovou hranu, pokud jste na celých chodidlech, protože namáháte kyčle a oslabujete bedra.

 

Tato pozice má omlazující, regenerační  účinky. Je to tím, jak jste lehce hlavou směrem dolů dochází k odstranění únavy a k redukci stresu. Pomocí psa posilujete přední stranu těla a protahujete zadní stranu těla. Dochází k zmírnění bolesti ve spodní části zad. A ještě si krásně prokrvíte mozek.

 

POZICE TŘTINY

1.Stůjte vzpřímeně, hýždě a břicho stáhněte k sobě a vypněte hrudník. 

2.Začněte pomalu upažovat, středem paží vám vede ocelové lanko. Tedy lokty propnuté , prostředníček natažený do stran, ostatní prsty se snaží dotáhnout, pomalu otočte dlaně vzhůru

3.Pokračujte vzpažováním a horní část trupu zvedejte tak dlouho ja to jde. Ramena jsou uvolněná

4.Spojte ruce a zkřižte palce. Natažené konečky prstů směřují k obloze. Ramena přitáhněte co nejblíže k uším.

5.S nádechem se ukloňte vpravo. Když tělo zavolá dost, dál už nemůžu, vydechněte. Na levé straně těla cítíte napětí, mravenčení až do konečků prstů. Vydržte v poloze, dokud nenapočítáte do deseti. Pomalu se vraťte do stoje vzpřímeného, nadechněte se a ukloňte vlevo. Cvik se neopakuje, ale cvičí se dále. Často se vám stane, že tělo se zastaví v bodu a řekne vám, dál už ne a vy potom cvičíte výdrž, počítáte do 10 a tělo se uvolní a samo se naklání dál. Usmějte se a pochvalte, při příštím a dalších cvičeních se budete uklánět stále víc a půjde to úplně lehce. Až budete uvolnění jako mladá kočka, nebude vás nic bolet.

6.Pomalu se vraťte do výchozí polohy a opět se zhluboka nadechněte.

7.Vydechněte a hlavu opatrně zakloňte co nejvíc dozadu.

8.Nyní se opět nadechněte a pomalu zapažujte. Z vašeho těla je oblouk, nebojte se nespadnete, při klidném cvičení tělo samo ví, kdybyste náhodou byli tak ohební, kdy zastavit.

9.Uvolněte záda a pokračujte v zapažování, oblouk se dále prohlubuje. Podél celé přední části těla cítíte intenzivní tah. Váhu těla udržujte na patách, soustřeďte se na výdech.

10.Když se dostanete do nejzazšího bodu záklonu ve kterém se ještě cítíte příjemně, vydržte v poloze než napočítáte do 10. Dýchejte normálně, ruce stále natahujte dozadu a pánev tlačte dopředu.

11.Velmi pomalu se vraťte do stoje vzpřímeného a vyčkejte dokud se vám v hlavě nevyjasní, nebylo to nic čeho byste se museli lekat, zakloněná hlava prostě trochu šumí, potom se opět nadechněte.

12.Nyní se pomalu začneme předklánět, trup a paže v jedné přímce, během předklonu vydechněte.

13.Pokračujte v předklonu, na zadní straně nohou cítíte napětí. Kolena jsou propnutá, chodidla u sebe.

14.Pokračujte v pohybu horní části trupu směrem k zemi. Váha těla se pomalu přesouvá do středu chodidel. Nyní přední část těla jen visí směrem k zemi, žádný tlak nevyvíjejte.

15.Pokuste se rukama dotknout země bez pokrčení kolen. Sledujte do jaké míry se vám to daří. Pokud jste dlouho necvičili nedosáhnete na zem, ale během tohoto prvního cvičení se tělo bude samo velmi snažit. Proč? Protože hlava je těžká a pro naše tělo velmi účinná činka.16.Nyní ohneme ruce v loktech a přiblížíme trup ke stehnům. Ruce po podlaze samy sklouznou k chodidlům.

17.Pokud to hodně táhne, jemně pokrčte kolena.

18.Pomalu propínejte nohy, jakmile narazíte na odpor soustřeďte se na výdech

19.Při natahování nohou dlaně objaly kotníky a předloktí lýtka. Hrudník se dotýká stehen.

20.Pokud to dokážete skloňte nakonec hlavu tak, abyste se dotkli obličejem holenních kostí. Když se tedy dostanete do polohy, která je konečná, vydechněte a napočítejte do 10. Poté uvolněte sevření končetin, tedy pusťte se a pomalu se narovnávejte, ruce jsou sepnuté a velmi pomalu se dostaňte do výchozí polohy.

***

 

Zajímavosti

Pozdrav slunci "A"

25.10.2016 14:16
Pozdrav slunci neboli Súrja namaskár je nejběžnější a nejznámější jógová sestava. Jedná se o dynamické cvičení, které plynule spojuje několik samostatných ásan. V souladu s dechem přecházíme z jedné pozice do druhé. Existuje celá řada variant pozdravu slunce. Časem a praxí se z tohoto...

Pozdrav slunci "B"

15.10.2016 16:30
Pozdrav slunci "B" má stejný základ jako pozdrav slunci A, ale je obohacen o další pozice. I tady je důležitá plynulost provedení ásán a především plynulost dýchání. Neměli byste zadržovat dech v žádné z pozic a měli byste dýchat stále nosem.  Pozdrav slunci je meditace Není to rutina,...

KAPALABHÁTI

01.10.2016 20:07
Technika kapalabháti se řadí jak mezi dechové techniky, tak mezi techniky očistné, neboť mimo jiné pročišťuje nos a čelní dutiny. V překladu znamená kapalabháti "zářící lebka". Název pramení z toho, že při jejím provádění si můžeme prostor dokonale očistit. Kapalabháti se někdy považuje za...

BANDHY

11.10.2015 20:28
Bandha znamená v překladu uzávěr, blokace nebo vazba. Jedná se o uzávěry, které tlakem nebo podtlakem uzavírají tělesné otvory a tím dojde k oddělení části těla od nějaké tělní dutiny. Bandhy jsou celkem tři: džalandharabandha (krční uzávěr), uddijánabandha (břišní...

Zajímavý článek

09.08.2015 14:32
https://zeny.e15.cz/clanek/pro-zdravi/mudr-jarmila-klimova-nic-neni-nahoda   Jarmila Klímová Lékařka - psychosomatička, která mj. zastává názor, že co si v hlavě vykonstruujeme, to se nejspíš i stane. To negativní, i to pozitivní. Tvrdí, že svět je jen takový, jaký si ho kdo vytvoří....

Novinky

... poznámky k jídlu v zimě ...

26.01.2019 11:37
Podle tradiční čínské medicíny (TCM) se potraviny dělí na chladivé, hřející či neutrální. Za hřejivé TCM považuje fermentovaný černý čaj, puh-er, roibos či zázvorový čaj. Dobré je přidat si skořici, která také zahřívá. Dobře nás prohřeje i vývar z kvalitního masa či zeleniny. A občas i trochu teplého, červeného vína. Existují jídla, které v nás mohou vzbudit pocit větší tepelné pohody. Mezi tato jídla patří všechna jídla, která tepelně upravíme. Nejvhodnějšími surovinami v zimě pro přípravu vařených jídel jsou: obiloviny, luštěniny, brambory, rýže, kořenová zelenina, pórek, cibule, česnek, křen, hovězí či skopové maso a drůbež. Tedy veškeré suroviny, které jsou normálně dostupné a i v minulosti tvořily základ stravování v zimních měsících.  V zimě proto na vařená jídla nezapomínejme a konzumujme alespoň jedno teplé jídlo denně. Ale dvě teplá jídla by byla...

SUPER PRODLOUŽENÝ VÍKEND

03.05.2018 09:14
Děkuji všem "7-mi statečným", které se mnou jely do maďarských lázní LENTI. Po počátečních problémech jsme si to perfektně užily. Nádherné počasí, výborná kuchyně, perfektní ubytování, zábavný sklípek, super parta a samozřejmě cvičení. Už se těšíme na další "Jogu na cestách".

CVIČENÍ NA PĚNOVÝCH VÁLCÍCH

09.04.2018 06:00
Cvičení na pěnových válcích - ROLLER CORE TRAINING. Roller je skvělá masážní pomůcka – pěnový válec rozmasíruje svaly, uvolní fascie a můžete se s ním dokonale protáhnout. Roller ale také můžete využít při posilování. Díky svému tvaru je to totiž skvělá balanční pomůcka.  Válec je poměrně nová cvičební pomůcka, jedná se o 90centimetrový pevný pěnový válec o průměru 15 centimetrů. Tvoří ho polyuretanová hmota, která způsobuje, že drží tvar při jakémkoli tlaku a cvičební pozici. Neobjeví se tu tak žádná protlačená místa. Je znám především jako jeden z nejúčinnějších nástrojů při cvičení pilates či jógy. Působí především na hluboký stabilizační systém, navíc také aktivuje svaly kolem páteře, při cvičení s ním se tak naučíte udržovat rovnováhu novým způsobem. Výsledkem používání této pomůcky bude...

Brzké vstávání :-)))

03.05.2016 16:02
Den se nám postupně prodlužuje a i my jsme přirozeně déle aktivní než v zimě. Pokud budeme respektovat rytmus přírody a posuneme si ranní vstávání na dřívější hodinu, kdy se rozednívá, můžeme využít probouzející se energii okolí. Pokud žijete v přírodě, využijte toho a dejte si krátkou svižnou procházku. Uvidíte, jak vás doslova napumpuje energií. Pokud tuto možnost nemáte, vyvětrejte si a zacvičte si doma, ideálně nějakou dynamickou sestavu. Úplně dostačující je několik pozdravů slunci :-)))

Jak jíst před a po cvičení????

27.04.2016 13:41
Co před cvičením? Hlavní jídlo dne by mělo proběhnout alespoň 3 hodiny před cvičením - toto se týká hlavně oběda, který bývá často největším pokrmem dne a také nás nejvíce ovlivní. 1-2 hodiny před cvičením se orientujte na lehce stravitelné a menší porce - svačiny.  Vhodným jídlem (svačinou) je například: kus ovoce a hrst ořechů menší smoothie s rostinným nápojem/mlékem kus domácího koláče z celozrnné mouky (muffin) kelímek čokoládového pudinku s ovesnými sušenkami celozrnné krekry s bazalkovým pestem a tvrdým sýrem   Co po cvičení? Zde záleží na náročnosti cvičení - pokud šlo jen o lehkou formu, kdy se ani nezapotíte, není nutné ihned po ukončení doplňovat energii. Můžete se pak najíst dle chuti a denní doby. Pokud však vaše cvičení proběhlo jako náročná pohybová aktivita, měli byste po skončení doplnit energii nejlépe v podobě kousku ovoce, abyste se nedostali do...

Na zdraví pro vaše játra

22.04.2016 21:06
    Nápoj k očistě jater ze šesti druhů ovoce a zeleniny Játra zbavují naše tělo toxických látek a zároveň mu vytvářejí látky  potřebné pro život. Patří mezi nepárové orgány a jsou uložená vpravo  pod bránicí, pod pravým žeberním obloukem. Že Vás na té straně často bolí?  Aha, čtěte dál :) Nenahraditelnou úlohu mají játra při detoxikaci organismu.  Jejich úkolem je vyloučit z těla všechny cizorodé chemické látky a škodliviny,  které se do něho dostávají z vnějšího prostředí, ať už v potravě, nápojích,  nebo lécích. Jaro je právě čas na očistu Vašich jater. Jak poznáme, že s játry není něco v pořádku: •únava, nevýkonnost, nesoustředěnost •poruchy trávení – nadměrná tvorba plynů, nafouklé břicho •na kůži se objeví pihy, hnědé skvrny a...

Udělejte, co řeknete, že uděláte

16.01.2016 17:46
Jak vypadají Vaše novoroční předsevzetí? Nevytrácení se pomalu? Zkuste jenom něco malého a zaměřte se na sebe :-) Buďte upřímní sami k sobě. Jak často někomu něco slíbíme a následně to nedodržíme? A může jít třeba jen o takovou maličkost, jakou je dodržení času schůzky. Přísloví praví: "Jak se chováš ve věcech malých, chováš se i ve velkých.". Udělejte, co řeknete, že uděláte.